عوامل موثر بر هزینه واکسن حیوانات

واکسیناسیون حیوانات خانگی از خدماتی بسیار ضروری است. اگر سگ کوچکی دارید که در سگ و آپارتمان زندگی می‌کند نمی تواند با او مثل سگ های بزرگی که در روستاها و ظرایط طبیعی زندگی می‌کنند، روی مقاوم شدن خودبخودی و طبیعی بدن آنها در برابر بیماری‌ها حساب کنید. به هر حال حیوانات در شهرها به دلیل زندگی مشترک با انسانها و فضاهای کمتر آلوده بسیاری از میکروبها و باکتری های طبیعی را تجربه نکرده و سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند.

شناسنامه و کارت سلامت

هر کشوری برای ورود حیوانات خانگی مقررات خاص خودش را دارد. اما در مورد اغلب کشورها شناسنامه و گواهی سلامت بین‌المللی از ملزومات است. صدور گواهی سلامت مستلزم گرفتن آزمایش‌هایی از حیوان خانگی شماست اما آنچه که از همه چیز مهمتر است و نبودش همه چیز را در خطر قرار می‌دهد کارت واکس سگ و گربه شماست. پس اگر در نگهداری از حیوان خانگی عزیز خود جدی هستید به این هم فکر کنید که نمی‌توانید او را تنها بگذارید. ازهمان تولد زدن واکسن های توصیه شده توسط متخصص دامپزشکی را شروع کنید.

جفت گیری و زایمان

جفت گیری و زایمان از مهمترین و پرخطرترین مراحل زندگی حیوانات خانگی کوچکتر است. اگر با عقیم سازی سگ و گربه خود مشکل دارید و مثل خیلی ها گرفتن این حق طبیعی حیوان را نمی‌پذیرید و می‌خواهید حتما توله‌های او را ببینید پس باید با تقویت سیستم ایمنی او را در برابر بیماری‌ها مقاوم کنید. انجام دادن واکسیناسیون کامل حیوان خانگی شما یکی از مقدمات مهم این موضوع بشمار می‌رود.

برنامه واکسیناسیون حیوانات

هر کدام از انواع حیوانات خانگی و بر اساس زمانبندی مشخص و سنی که در آن قرار دارند واکسینه می‌شوند. مثلا برای سگ های دو ماهه، واکسن سه، پنج، شش، هفت و نه گانه انجام می‌شود و فاصله زمانی هر بار واکسن یک ماه است. البته در مورد سگهایی که بیشتر از سه ماه سن دارند این روند تغییرکرده و علاوه بر انجام مراحل تا واکسن نه گانه، لازم است که واکسین هاری هم زده شده و بصورت سالیانه در می‌آید.

حیوانات خاص

برخی از دامپزشکان اعتقاد دارند در مورد بعضی از حیوانات خانگی باید از واکسیناسیون صرف نظر کرد. مثلا در مورد طوطی به دلیل اینکه ممکن است دچار شوک شود این موضوع مطرح می‌شود. در مورد همستر و خرگوش هم این استثتا وجود دارد بطوریکه این قضیه ممکن است موجب مرگ حیوان شود.

واکسن سگ  واکسن گربه  واکسن چنگانه سگ واکسن چندگانه گربه