هزینه عقیم سازی حیوانات

یکی از دغدغه‌های افرادی که دوست‌دار حیوانات خانگی هستند و از حیوانات مراقبت و نگهداری می‌کنند، عقیم سازی حیوانات است. از مشکلاتی که ممکن است قبل از عقیم سازی حیوانات وجود داشته باشد، می‌توان به زاد و ولد بیش از حد حیوانات که برای صاحب حیوان خانگی ایجاد مشکل می‌کند اشاره کرد. عقیم سازی گربه و عقیم سازی سگ اغلب به منظور به صفر رساندن احتمال باروری و کاهش و درمان بیماری‌های عفونتی و سرطان رحم و سرطان پروستات انجام می‌شود. از طرفی عقیم سازی سگ نر و عقیم سازی سگ ماده به جلوگیری از رفتارهایی تحت تاثیر هورمون‌های جنسی (مانند سختی‌های دوران پریود یا نشانه‌گذاری با ادرار) کمک کرده و از زاد و ولد بی‌اندازه و شکل‌گیری تومورهای سرطانی در بدن این حیوان جلوگیری می‌کند. همچنین عقیم سازی گربه نر و عقیم سازی گربه ماده باعث می‌شود رفتارهای آسیب‌زای حیوان مانند ولگردی و ابتلا به بیماری‌های انگلی کاهش یابد.

در نتیجه افراد بسیاری برای سلامت بیشتر حیوان خانگی خود به مراکز عقیم سازی گربه و کلینیک عقیم سازی سگ مراجعه می‌کنند و اقدام به عقیم سازی سگ، عقیم سازی گربه و عقیم سازی خرگوش می‌کنند.

از آنجایی که برای بسیاری از افراد سوال است که هزینه عقیم سازی چقدر است، در ادامه به بررسی عوامل موثر بر هزینه عقیم سازی حیوانات خانگی مانند هزینه عقیم سازی سگ، هزینه عقیم سازی گربه و هزینه عقیم سازی خرگوش می‌پردازیم:

نوع حیوان بر هزینه عقیم سازی تاثیر دارد

 

اولین عاملی که تعیین‌کننده‌ی قیمت عقیم سازی حیوانات است، نوع حیوانی است که قرار است عمل عقیم کردن روی او انجام شود. برای مثال هزینه عقیم سازی گربه ‌به دلیل داروها و نوع جراحی با هزینه عقیم سازی سگ تفاوت دارد. همچنین نباید قیمت عقیم سازی سگ را با قیمت عقیم سازی خرگوش مقایسه کرد، زیرا هرکدام لوازم جراحی و داروهای به‌خصوصی برای عمل و مراقبت‌های پس از آن احتیاج دارند.

سلامت حیوان بر هزینه عقیم سازی تاثیر دارد

 

جراحی عقیم سازی نیز مانند هر جراحی دیگری ممکن است خطراتی از قبیل خونریزی بیش از حد، کبودی، عفونت، و مشکلات بیهوشی به همراه داشته باشد. حیوانات سالم احتمال کمتری دارد دچار چنین مشکلاتی شوند ولی اگر دامپزشک در مرحله‌ی معاینه قبل از جراحی تشخیص دهد حیوان خانگی شما دچار مشکلی است که ممکن است روی جراحی تاثیر داشته باشد (مثلا دچار اضافه وزن باشد)، به دلیل استفاده از داروها و یا تجهیزات خاص پزشکی و خطرات حین جراحی، هزینه عقیم سازی سگ یا هزینه عقیم سازی گربه افزایش خواهد یافت. برای مثال اگر در دوران انگیزش جنسی حیوان اقدام به عقیم سازی کنید، به دلیل نیاز بیشتر به لوازم پزشکی و طولانی‌تر شدن مدت جراحی، هزینه عقیم سازی بیشتر خواهد بود. بنابراین اگر می‌خواهید هزینه کمتری را بابت قیمت عقیم سازی سگ یا قیمت عقیم کردن گربه بپردازید می‌توانید صبر کنید تا چرخه فعالیت جنسی حیوان خانگی شما به پایان برسد و بعد اقدام به عقیم سازی سگ و عقیم سازی گربه کنید.

بهترین زمان عقیم کردن سگ و بهترین زمان عقیم کردن گربه معمولا بین شش تا هشت ماهگی حیوان است و در صورتی که عقیم کردن سگ و عقیم کردن گربه پس از این مدت انجام شود احتمال خونریزی بیش از حد و بروز رفتارهایی که مدیریتشان سخت است در حیوان بیشتر می‌شود. علاوه‌براین خطرات عقیم سازی را هم افزایش می‌دهد و با تاثیر بر هزینه‌ی لوازم موردنیاز جراحی و لوازم موردنیاز مراقبت پس از عمل، به‌طور مستقیم بر هزینه عقیم کردن سگ و هزینه عقیم کردن گربه تاثیر می‌گذارد.

هزینه ویزیت دامپزشک بر هزینه عقیم سازی تاثیر دارد

 

معمولا هم قبل از عمل عقیم سازی حیوانات و هم بعد از عمل عقیم سازی حیوانات می‌بایست حیوان توسط دامپزشک و جراح معاینه شود. تفاوتی ندارد به دنبال محاسبه‌ی هزینه عقیم سازی چه حیوانی هستید، هزینه عقیم سازی گربه نر، هزینه عقیم سازی گربه ماده، هزینه عقیم سازی سگ نر، هزینه عقیم سازی سگ ماده و یا قیمت عقیم سازی خرگوش؛ به هر حال علاوه بر هزینه عقیم سازی حیوانات، باید هزینه هر جلسه ویزیت دامپزشک را هم لحاظ کنید.