عوامل موثر بر هزینه رادیولوژی و سونوگرافی حیوانات

یکی از خدمات ارائه شده در بیمارستان های دامپزشکی و کلینیک های حیوانات خانگی خدمات مرتبط با رادیولوژی و سونوگرافی حیوانات خانگی است. ضرورت این سرویس در مواقعی بروز پیدامی‌کند که تشخیص بیماری و یا آسیب دیدگی حیوان خانگی شما نیاز به اطلاعات بیشتر دارد. در کل رادیولوژی و سونوگرافی حیوانات خانگی در همان مواقع و به همان منظوری انجام می‌شود که در مورد انسان ها نیز اتفاق می افتد. در بسیاری از مواقع استفاده از این خدمات به عنوان یکی از آمادگی های پیش از جراحی و البته به دستور دامپزشک لازم می‌شود.

هزینه رادیولوژی و سونوگرافی به عوامل مختلفی مثل نوع کلینیک و محله آن و رتبه دامپزشک معاینه کننده بستگی دارد.

کلینیک خصوصی و دانشگاهی

کلینک های خصوصی به دلیل مستقل بودن از مراکز دانشگاهی از نظر مالی بطور خصوصی اداره می‌شوند و طبعا این موضوع باعث می‌شود هزینه بسیاری از خدمات دامپزشکی در این کلینیک ها بالاتر از مراکز دانشگاهی باشد. البته همه‌ی کلینیک های خصوصی مجهز به دستگاههای رادیولوژی و سونوگرافی حیوانات نیستند اما معمولا مراکزی که دارای جراح دامپزشک هستند به دلیل حساسیت بالاتر تشخیص، این خدمات را ارائه می‌کنند.

تعداد دفعات رادیولوژی

گاهی به دلیل پیچیدگی دسترسی به محل آسیب دیده بدن حیوان، تعداد دفعات اسکن شدن یا رادیولوژی بالا می‌رود تا در نهایت بهترین نتیجه برای تشخیص دقیق بیماری بدست بیاید. در موارد دیگری هم مثل شکستگی ها یا مشکلات استخوانی دیگر، لازم می‌شود تا در طول پروسه بهبودی آسیب و در فواصل زمانی مشخص از محل آسیب عکس تهیه شود.

نوع خدمات

خدمات رادیولوژی و سونوگرافی طبقه بندی های مختلفی دارند که بر اساس آسیب دیدگی یا بیماری حیوان و به تشخیص دامپزشک هر کدام از آنها مورد استفاده قرارمی‌گیرند. انواعی مثل رادیوگرافی دیجیتال، سونوگرافی معمولی، سونوگرافی داپلر، اکو کاردیوگرافی که در مشکلات قلبی به کمک می‌آید از این قبیل هستند.